1

„ W procesie starzenia się nie jest ważne
aby dodać lat życiu,
ale latom dodać życia…”

 

 

 

    Nieuniknione związane z procesem starzenia się i starości problemy były tematem dwóch prelekcji jakie przeprowadziły w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – p. Martyna Nowak- psycholog, terapeuta oraz p. Anna Taraszewska- również psycholog.

    Pierwszym tematem , na którym skupiła się pani psycholog były : „Funkcje poznawcze a choroby otępienne. Czyli jak wydłużyć młodość naszego mózgu.”, podczas którego seniorzy dowiedzieli się czym są funkcje poznawcze, ich objawy, wpływ oraz sposoby radzenia sobie i opóźnienia procesu starzenia.

 

1

 

    Czym właściwie jest miłość? To pytanie stawiają sobie ludzie tak długo, jak długo istnieje świat. Miłość, radość, a także smutki jakie za sobą niesie, uniesienia i zachwyty, nieporozumienia, z których się składa stanowią wciąż niewyczerpane źródło tematów dla poetów, pisarzy , muzyków i malarzy. Jest ona siłą i energią, bez której ani człowiek, ani świat nie może się harmonijnie rozwijać, ani zaznać szczęścia.

Każdy ma prawo do miłości, niezależnie od wieku ....

 

    Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie pod kierunkiem pani Jolanty Ptak w dniu 20 lutego br. zaprezentowali w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie przedstawienie z okazji walentynek. Uczestnicy kolejnego już wspólnego spotkania , które zawsze łączy pokolenia mogli obejrzeć scenki o miłości począwszy od prehistorii, poprzez starożytną Grecję, średniowiecze, aż do czasów współczesnych. Występy ubarwiły stare melodie o tematyce miłosnej jak również ciekawe, kolorowe stroje młodych aktorów. Atrakcją wieczorku był pokaz tańca w wykonaniu najmłodszej uczestniczki. Młodzi artyści zostali nagrodzeni słowami podziękowania i gromkimi brawami. Wieczorek walentynkowy zakończył się słodkim poczęstunkiem . Przecież był to ,,tłusty czwartek"...

Galeria fotografii.

 

1

Dnia 08.02.2020 r. odbył się kolejny „Bal Seniora”, zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzgowie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną. To już ósma taka biesiada, na której mogli bawić się seniorzy naszej gminy w tym słuchacze UTW.

Prezes UTW p. Anna Sadłowska oraz p. Henryk Pięciak-członek zarządu na wstępie zabawy powitali gości słowami:

    „W okresie karnawału seniorom też należy się odrobina szaleństwa. Przy muzyce prezentowanej prze kolegę Józefa Mateckiego przywołamy wspomnienia z lat młodości . Jesteśmy przekonani, że jak mówi młodzież damy czadu! Nasze motto od dzisiaj niech brzmi : „ Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”.

    Po smacznym obiedzie rozpoczęły się tańce. Nie zabrakło również konkursów oraz niespodzianek . Śmiechu i zabawy było co nie miara. Nasi seniorzy wykazali się pomysłowością, poczuciem humoru a także świetną kondycją fizyczną.

    Atrakcją jak zawsze był walczyk czekoladowy, który przypomniał naszym biesiadnikom tradycję zabawową młodzieńczych lat. Panowie rozpoczynając taniec kupowali dla swojej Pani pyszną czekoladkę a później……. a później prowadzili swoje partnerki w pięknym walcu.

    Przez całą zabawę towarzyszył nam dobry humor i wyśmienita atmosfera, którą zawdzięczamy wspaniale bawiącym się gościom- biesiadnikom oraz pięknej muzyce. Z niecierpliwością czekamy na kolejną biesiadę, a tymczasem pozostają nam miłe wspomnienia.

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i niezapomniane wrażenia.

Galeria fotografii.