Miś - zdjęcie    O tym i innych zwyczajach wielu gatunków niedźwiedzi dowiedziały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Grabienicach, które gościły w dniu 25 listopada 2021 r. w bibliotece w Rzgowie, aby wspólnie z nami celebrować Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Geneza powstania ulubionej zabawki wielu pokoleń dzieci wiąże się z tym właśnie dniem oraz z amerykańskim prezydentem, który na polowaniu darował życie małemu niedźwiadkowi. O popularności tej maskotki świadczy mnóstwo bajek, których bohaterem jest właśnie miś, m. in. Miś Uszatek, Miś Colargol, Kubuś Puchatek i in. Podczas lekcji bibliotecznej uczniowie wysłuchali opowiadania „Przygody Pana Misia”, recytowali wiersze, śpiewali piosenki i aktywnie włączali się w zajęcia plastyczne oraz w zabawy ruchowe.

    Tematem przewodnim wyświetlanych tego dnia w „Kinie za Rogiem” filmów były również niedźwiadki. Dzieci przyniosły im laurki z życzeniami. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że to był udany dzień.

 

Galeria gotografii.

 

„ Ocalić od zapomnienia” - zdjęcie liści

 

 

„ Ocalić od zapomnienia”

 

Listopad to w naszej tradycji miesiąc zadumy i nostalgii, dlatego Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie prezentuje wystawę fotografii Pani Marianny Matuszewskiej. Tym razem autorka ekspozycji pragnie „ocalić od zapomnienia” najstarsze nagrobki znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Rzgowie. Niektóre z nich, choć nadgryzione zębem czasu (pochodzą z początku XX wieku), są nie tylko bardzo piękne, ale także oryginalne. Takich się już dziś nie robi, a za parę lat nie będzie po nich śladu. Dlatego Pani Marianna postanowiła odszukać na cmentarzu w Rzgowie te niepowtarzalne i chociaż na fotografii utrwalić w pamięci.

Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia.

W dniu 20.10 2021 r. po raz kolejny zabrzmiały słowa hymnu studenckiego „Gaudeamus” w wykonaniu chóru „Dominium” pod dyrygenturą Sławomira Kaliszewskiego.  	 Licznie zebranych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie oraz zaproszonych gości powitała prezes UTW –Anna Sadłowska . Następnie głos zabrał:          p. Ireneusz Matecki- w-ce prezes UTW, który krótko omówił ubiegły rok działalności           i przedstawił w ogólnym zarysie plany na rok przyszły. Ważnym momentem inauguracji było wręczenie legitymacji nowym studentom. Pani Sekretarz Alicja Zimna odczytała list od    Wójta Gminy Rzgów Grzegorza Matuszaka i złożyła wszystkim nowoprzyjętym słuchaczom gratulacje i życzenia. 	Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Normandia. Wspomnienia z podróży” Kpt. Jacka Podgórskiego, któremu towarzyszyła wystawa obrazów Pani Aleksandry       Hanaj-Podgórskiej pt. „Kolory Świata”. Prelekcja była przeplatana wątkami z historii, malarstwa, astronomii i geografii. 	Jacek Podgórski, ur. w r. 1953 w Warszawie, absolwent Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu. Swoją życiową pasję odnalazł w żeglarstwie, gdzie przepracował ponad 20 lat jako kapitan jachtów. Drugą jego pasją „od zawsze” była fotografia, którą bogato ilustrował swój wykład. 	Aleksandra Hanaj-Podgórska – absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Malarstwem i fotografią zajmuje się od zawsze. Inspiracje do swoich obrazów czerpie          z licznych podróży żeglarskich. Jak powtarza za Picassem: „Malowanie to inny sposób prowadzenia pamiętnika. Jej przepiękne, bajecznie kolorowe obrazy znakomicie uzupełniały   i ilustrowały wykład kapitana.  	Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór „Dominium”, który na zakończenie dał krótki koncert piosenek. - zdjęcie 1

    W dniu 20.10 2021 r. po raz kolejny zabrzmiały słowa hymnu studenckiego „Gaudeamus” w wykonaniu chóru „Dominium” pod dyrygenturą Sławomira Kaliszewskiego.

    Licznie zebranych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie oraz zaproszonych gości powitała prezes UTW –Anna Sadłowska . Następnie głos zabrał: p. Ireneusz Matecki- w-ce prezes UTW, który krótko omówił ubiegły rok działalności i przedstawił w ogólnym zarysie plany na rok przyszły. Ważnym momentem inauguracji było wręczenie legitymacji nowym studentom. Pani Sekretarz Alicja Zimna odczytała list od Wójta Gminy Rzgów Grzegorza Matuszaka i złożyła wszystkim nowoprzyjętym słuchaczom gratulacje i życzenia.

 

W krainie fantazji

   Dnia 30.09.2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie miała zaszczyt gościć Panią Ewę Chotomską ( córka Wandy Chotomskiej). Autorkę popularnych książek dla dzieci min. „Zasypiajki” (napisana wspólnie z mamą), „Hopsasa Felka Parerasa”, „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Zając Poziomka”, „Kuchenny alfabet w zagadkach” i ostatnio powstałego „Czerwonego Wilczka”. Laureatka „Orderu Uśmiechu” odznaczona przez dzieci w 2019 roku. Autorka ponad 400 dziecięcych przebojów jak: „ Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby”, „Moja fantazja”- ta ostatnia okazała się dziecięcą piosenką wszechczasów.