PRZYGODA W HOGWARCIE - 15 lipca 2022 r. - plakat

Spotkanie profilaktyczne dla Seniorów z terenu Gminy Rzgów - zdjęcie 1

3 czerwca 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa osób starszych.

Bardzo ciekawy wykład poprowadziła podkom. Adrianna Karwowska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie, która w pierwszej kolejności skupiła się na przypomnieniu sposobów oszustw metodą „na wnuczka” i „na funkcjonariusza”. Przestępcy bowiem nie ustają w wysiłkach, aby okradać osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie podając się właśnie za członków rodziny, opowiadają zmyśloną historię o wypadku, pilnym zabiegu medycznym lub świetnej inwestycji. Wszystko po to, aby namówić seniora na wypłacenie przez niego zaoszczędzonych pieniędzy, a następnie przekazanie im „kurierowi”. Niestety, część z osób nabiera się na historię oszustów, a wówczas tracą często oszczędności całego życia. Najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia, jeśli tylko nieznajomy głos po drugiej stronie słuchawki zaczyna wypytywać o pieniądze, podając się za funkcjonariusza służb lub członka rodziny.

Zabawy z poezją Pana Poety - zdjęcie

 

Z okazji Dnia Dziecka i Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom nasze zaproszenie przyjął największy, bo prawie dwumetrowy, bajkopisarz – Pan Poeta.

Autor przepięknie ilustrowanych bajek edukacyjnych zakończonych morałem. W swoich wierszowanych książkach w dowcipny sposób porusza ważne dziecięce sprawy dotyczące np. życia społecznego, tolerancji czy przyjaźni.

Podczas show p.Michał z aktorskim talentem recytował swoją twórczość angażując do tego zadania bohaterów książkowych – pacynki, które dzieci mogły dotknąć i pobawić się.

Na spotkanie do Rzgowa nasz gość zabrał także rekwizyty do kreatywnej zabawy z dziećmi. Okulary, przebrania, baloniki, pacynki, a nawet morze. Podczas jednej z zabaw przedszkolaki inspirowane przez Pana Poetę i historię z książki, tworzyły unikatowe morze balonów. Zrobiło się głośno, wietrznie i kolorowo.

,,Porady na trudne sprawy” - spotkanie z adwokatem - zdjęcie 1

    Zawód adwokata jest przez wszystkich dobrze znany. Większości osób kojarzy się przede wszystkim z rozprawami sądowymi, togami oraz długimi latami nauki. Adwokat może reprezentować nas w sądzie we wszystkich rodzajach spraw jak na przykład sprawach karnych, gospodarczych czy administracyjnych. Ponadto oferuje pomoc prawną w postaci sporządzania opinii i aktów prawnych oraz udzielania porad. Porada prawa może okazać się przydatna szczególnie w sprawach spadkowych.