Optomatrysta - logo 1

Optomatrysta - logo 2

W dniu 11 października 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie Seniorzy naszej Gminy wysłuchali wykładu ,,Profilaktyka zdrowotna układu wzrokowego dla seniorów’’, który wygłosiła mgr Agata Pawlaczyk – optometrystka czyli specjalistka diagnozująca wady wzroku i na tej podstawie dobierająca odpowiednią korekcję optyczną.

Prelegentka podzieliła spotkanie na dwie części: wykładową i warsztatową.

    W części wykładowej pani Pawlaczyk przedstawiła budowę oka . Wskazując na slajdach poszczególne części tego organu, wyjaśniła ich funkcje. Objaśniła też etiologię chorób, które się pojawiają jeżeli występują nieprawidłowości funkcjonowania którejś części oka.

Optomatrysta - logo 3    Dowiedzieliśmy się jak powstaje jaskra, schorzenia plamki żółtej oraz w jakich przypadkach proponowana jest operacja zaćmy.

    Dalej Prelegentka omówiła najczęściej występujące wady wzroku i ich korekcję.

    Podkreśliła znaczenie odżywiania się w profilaktyce chorób oczu – szczególnie dostarczania organizmowi luteiny, która jest odpowiedzialna za prawidłowe działanie narządu wzroku. Najwięcej luteiny zawierają jagody, borówki, aronia oraz warzywa żółte – marchew, dynia, a także szpinak i brokuły.

    Prowadząca wykład zwróciła też uwagę na ćwiczenia oczu, są one proste a skutecznie wpływają na kondycję tego narządu.

    W drugiej części spotkania pokazała różne grafiki i slajdy zawierające obrazy iluzoryczne. Atmosfera znacznie się rozluźniła – było dużo śmiechu – bo okazało się, że nie każdy widzi to samo a kolor wyrazów napisanych wcale nie był kolorem właściwym do odczytania.

    Na zakończenie pani mgr Pawlaczyk uczuliła uczestników spotkania, aby zwracali uwagę na młodzież, która korzysta w nadmiarze z telefonu komórkowego bądź komputerów, osłabia wzrok a to prowadzi do występowania chorób narządu wzroku.

Spotkanie z optometrystką - Agatą Pawlaczyk dofinansowano ze środków programu „ Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”.

 

Galeria fotografii.