kwiaty - logo

W dniu 15 listopada mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Danutą Olczak- regionalną poetką.

Pani Danuta Olczak, pochodząca z Lubelszczyzny, od 40 lat mieszka i tworzy z Koninie. Jest laureatką wielu konkursów poetyckich, wydała 12 tomików wierszy, pisze również artykuły, eseje i felietony. Za swą twórczość wielokrotnie otrzymywała nagrody i odznaczenia.

Uczestnicząc w spotkaniach autorskich realizuje swój projekt ,,Cztery pory roku’’. Nasze spotkanie miało zatem tytuł ,,Jesienny bukiet poezji’’.

Poetka na początku spotkania, piękną recytacją swego wiersza pt. ,,Czym jest poezja’’ wyjaśniła, że jest to przekaz sfery duchowej kierowany do świata fizycznego. Swoją umiejętność dostrzegania niezwykłości rzeczy codziennych, głębokiego odczuwania i rozumienia zjawisk i zdarzeń Pani Danuta traktuje jako dar a jednocześnie misję.

Wskazała nam jak życie człowieka jest ściśle związane z przyrodą i jej przemijalnością. Porównywała życie drzew i ludzi: fazy wzrostu, rozwoju i czas wydania owoców.

Poetka powiedziała, że szczególnie jesień jest pełna symboliki: ogołocone drzewa – wyraz cierpienia człowieka, jesienne mgły - smutek, krople deszczu – łzy. Natomiast kosz pięknych, dojrzałych jabłek - to owoce życia, każdy powinien zostawić po sobie dobre uczynki i dobrą pamięć po sobie.

Poetka opowiedziała nam o kilku faktach ze swego życia - takich które dostarczyły Jej radości i satysfakcji (możliwość wręczenia tomików wierszy Papieżowi Janowi Pawłowi II czy okazja do recytacji swej poezji w starożytnym, greckim teatrze).

Wspomniała także o ciosach, których nie szczędził Jej los (śmierć małego synka czy odejście do wieczności ukochanego męża). Podkreśliła, że po każdym traumatycznym przeżyciu potrafiła zrozumieć Boże przesłanie - każde trudne doświadczenie budzi w człowieku nowe siły i wolę walki z przeciwnościami.

Podczas spotkania poetka poprosiła o przeczytanie kilku Jej wierszy o tematyce jesiennej. Z różnych tomików, wiersze czytały Panie: Wiesława Fijałkowska, Maria Dąbrowska, Katarzyna Sobczak i Dorota Eltman.

Kończąc spotkanie Pani Danuta Olczak powiedziała: ,,Życzę, aby Państwa serca były zawsze na przekór przeciwnościom losu. Aby zawsze w nich były miłość, wiara i nadzieja. Abyście z każdego upadku wstawali silniejsi.’’

Po spotkaniu można było zakupić tomiki wierszy z poetyckim autografem Pani Danuty Olczak.

logo instytucji

Spotkanie z poezją było również doskonałą okazją do rozstrzygnięcia konkursu fotograficznego pn. „Z książką przy kawie”, którego organizatorem był Wójt Gminy Rzgów oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzgowie. Konkurs ten skierowany był do seniorów-mieszkańców 60+ z Gminy Rzgów. Celem konkursu było rozwijanie pasji seniorów oraz przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych. Na konkurs wpłynęło 5 zdjęć. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali z rąk Wójta Gminy Rzgów Pana Grzegorza Matuszaka, Prezes UTW w Rzgowie Pani Katarzyny Sobczak oraz Dyrektor GBP w Rzgowie Pani Doroty Eltman podziękowania za udział w konkursie oraz upominki.

Konkurs fotograficzny pn. „Z książką przy kawie” dofinansowano ze środków programu „ Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”.

 

Zdjęcia nadesłane w konkursie fotograficznym

 

Galeria fotografii - Zdjęcia ze spotkania