Urbanowska

W dniu 15.05.2019 r. w Domu Kultury w Kowalewku obchodziliśmy uroczystość z okazji 170. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci pisarki Zofii Urbanowskiej.

Zofia Urbanowska (ur. 15 maja 1849 r. w Kowalewku, zm. 1 stycznia 1939 r. w Koninie) – polska publicystka i pisarka, autorka powieści „Księżniczka”, „Gucio zaczarowany” i „Róża bez kolców”. Na wstępie uroczystości wszystkich zebranych powitał Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę Domu Kultury.

W następnej części uroczystości głos zabrała Pani Barbara Kosmowska - pisarka, poetka, bardzo blisko związana z twórczością Urbanowskiej. Na podstawie powieści „Księżniczka” pisała pracę magisterską, a następnie obroniła pracę doktorską, zatytułowaną „Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej".
"Wokół twórczości Zofii Urbanowskiej" - to temat refleksji, którą podzieliła się z zebranymi Pani Kosmowska. Jak co roku tej uroczystości towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów literackich na recenzję oraz opowiadanie inspirowane twórczością Zofii Urbanowskiej, a także konkursu na spot reklamowy popularyzujący wiedzę o Zofii Urbanowskiej i jej twórczości, których organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie.

Życie nie jest bezcelową przechadzką po kwiecistym kobiercu, ale szkołą, w której się człowiek uczy rozumu i znosić musi różne ciężary.”

/Zofia Urbanowska/

Zofia Urbanowska urodziła się 15 maja 1849 roku w Kowalewku gmina Rzgów, powiat koniński. Majątek Kowalewek był dzierżawą rodziców pisarki.

Uroczysta Sesja poświęcona pisarce Zofii Urbanowskiej

15 maja br. w Kowalewku, miejscu urodzenia Zofii Urbanowskiej, odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Rzgów z okazji Imienin Zofii Urbanowskiej i jednocześnie rocznicy urodzin pisarki.