Uroczysta Sesja poświęcona pisarce Zofii Urbanowskiej

15 maja br. w Kowalewku, miejscu urodzenia Zofii Urbanowskiej, odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Rzgów z okazji Imienin Zofii Urbanowskiej i jednocześnie rocznicy urodzin pisarki.

W sesji wzięli udział: Wicestarosta Koniński Andrzej Nowak, Wiceprezydent Konina Stanisław Lorek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Henryk Janasek,Kierownik Archiwum Państwowego w Koninie - Piotr Rybczyński, koniński historyk - Jerzy Łojko, Instruktor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - Beata Mazurek, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie - Krystyna i Zbigniew Gajewscy, historyk – Tomasz Andrzej Nowak, Dyrektor SP nr 1 w Koninie - Maria Słowikowska, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie - Anna Matczak – Gaj, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów - Małgorzata Kasprzak jak również Wójt Gminy Rzgów Andrzej Grzeszczak, Sekretarz Gminy Anna Żabińska – Pioterek, Skarbnik Gminy Alicja Zimna oraz Radni Gminy Rzgów.

Wśród zaproszonych gości byli także Dyrektorzy Szkół, nauczyciele z terenu gminy oraz bibliotekarze. Przybyłych do Domu Kultury w Kowalewku gości powitał Jerzy Wielgórecki – wiceprezes zarządu OSP Kowalewek, następnie głos zabrał Wicestarosta Koniński, który w swojej wypowiedzi podkreślał znaczenie tego miejsca jak ważnego ośrodka kultury i pamięci o urodzonej w Kowalewku konińskiej pisarce.

Uroczystość rozpoczęto złożeniem kwiatów przy Tablicy Pamiątkowej Zofii Urbanowskiej a następnie zebrani goście zostali zaproszeni na Uroczystą Sesję Rady Gminy Rzgów. Punktem programu Sesji było wystąpienie Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie - Henryka Janaska na temat pisarki Zofii Kamili Urbanowskiej. Dyrektor przedstawił prezentację dotyczącą życia i twórczości pisarki. Historyk Jerzy Łojko natomiast zachęcał do korzystania z Wojewódzkiej Biblioteki Cyfrowej, w której dostępna jest wersja elektroniczna powieści ,,Róża bez kolców”. Jednocześnie Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie planuje digitalizację całego dorobku literackiego Zofii Urbanowskiej.
Maria Słowikowska – Dyrektor SP nr 1 w Koninie zapoznała gości z historią szkoły, której patronką od 1969 r. jest właśnie Zofia Urbanowska.

W dalszej części uroczystości rozstrzygnięto i wręczono nagrody w konkursach promujących czytelnictwo i twórczość Zofii Urbanowskiej. Na zakończenie Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Rzgów Natalia Michalak złożyła podziękowanie za przybliżenie historii życia i twórczości Zofii Urbanowskiej.

Galeria zdjęć.